Šiuolaikinio meno labirintai Londone

Medžių lapams pradedant mainyti spalvas iš ilgesio toms šviesioms nerūpestingos vasaros dienoms, užplūsta visai ne melancholiška, o atvirkščiai – pakili nuotaika. Juk vos žvilgtelėjus į praėjusius mėnesius, norisi, kad ir retsykiais per sukąstus dantis, dėkoti už naujas patirtis, pažintis, sėkmes ir pamokas, subrandinusias mums vienokių ar kitokių vaisių. O jei visgi pilkas dangus ima ir nuveda melancholijos keliu, siūlau ryškesnių spalvų ieškoti Londono meno labirintuose, kur šį rudenį savo kūrybos vaisius raškau ir aš. Tačiau su malonumu dalinuosi ne tik savo paroda – juk šis miestas tuo ir žavus, jog jame nuolat galima atrasti reto ausiai girdėtų, bet turinčių ką pasakyti tarptautinių menininkų.

Maria Pinińska-Bereś „Living pink“

Rugsėjo 10 d. – spalio 20 d. 2019

Atidarymas rugsėjo 9 d. 18.00–21.00 val.

📍 The Approach Gallery (Bethnal Green)


Rožinė nebūtinai reiškia miela, infantili ir nekalta. Kartais tai – ironiškos išraiškos ir protestų spalva. Iš Lenkijos kilusi menininkė Maria Pinińska-Bereś (19311999) šią spalvą naudojo atkreipti dėmesį į lyčių skirtumų problemas, požiūrį į moters kūną ir dėl to yra laikoma viena iš feminizmo pionierių savo šalyje. Užaugusi konservatyvioje šeimoje, ši nepaprasta moteris laisvės ieškojo mene. Norėdama išsilaisvinti iš normų, Krokuvos dailės akademijje ji atsisakė tradicinės skulptūros technikos ir, atsigręžusi į savo vidų, pasuko individualumo keliu. Parodoje bus galima išvysti ne tik Marios eksperimentines skulptūras bei piešinius, bet ir performansą, kurį atkurs jo dukra Bettina sekmadienį, rugsėjo 29 d. 14.30 val. O gal kas ims ir užprotestuos prieš praėjusio amžiaus lyčių stereotipų aktualumą? Tokiu atveju pasiūlysiu nusimesti rožinius akinius ir užsukus į parodą perkratyti savo mintis – gal pasitaikys netikėtų atradimų ir apie moterų, ir apie vyrų vaidmenį visuomenėje bei asmeniniuose santykiuose.


Daugiaprasmiška Marios Pinińskos-Bereś skulptūra.

Grupinė paroda „Art maze exhibition“

Lapkričio 13 – 17 d. 2019

Atidarymas lapkričio 13 d. 18.30–20.30 val.

📍 Oxo Tower Wharf (Southbank)


Nuo rožinių krūtų prie rožinių batukų. Šioje parodoje tarp kitų Jungtinės karalystės menininkų darbų bus eksponuojamas mano paveikslas „A boy in pink shoes“, įkvėptas TV laidų vedėjos Rūtos Mikelkevičiūtės istorijos. Ne, tai ne ironiškas protestas prieš lyčių stereotipus. Šiame paveiksle rožiniai bateliai simbolizuoja apleisto vaiko nelamingą likimą. „Rožinės basutės berniukui? Na ir kas! Bet realybėje rožinės basutės berniukui... Ar matote skirtumą? Juk jokie tėvai nepirktų savo sūnui rožinių batų“, – apie savo susitikimą su berniuku iš vaikų namų pasakoja garsi žurnalistė. Šioje istorijoje rožinė spalva signalizuoja apie į pasaulį prieš kelerius metus atėjusį, bet jau išmestą mažą žmogutį, gyvenantį be tėvų rūpesčio ir meilės. Kai man kilo mintis vizualizuoti jo būseną, prisiminiau van Gogho paveikslą „At eternity's gate“, vaizduojantį už galvos susiėmusį senyvą vyrą. Kodėl? Turbūt bet kuriame amžiuje žmogus gali susigūžti ir klausti: „Ar tai ilgam, ar tai visam laikui, ar tai amžiams?“


Grupinė paroda „Abstract now“

Rugsėjo 10 – 22 d. 2019

Atidarymas rugsėjo 10 d. 18.00–20.00 val.

📍 Camden Image Gallery (Camden Town)

Jei vietoje konkrečių žemiškų temų norisi išgryninto kontakto su spalva ir nenuspėjama kūrėjo vaizduote, siūlau užsukti patyrinėti Šveicarijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos menininkų darbus. Vieni kels klausimus apie abstrakčią vizualią kalbą, kiti privers pasiklysti nepažįstamuose, autentiškuose pasauliuose. Štai šveicarų architektė ir tapytoja Carine Hayoz, sujungusi abstraktų ir reprezentacinį meną, žais miesto šviesomis ir pakvies įvertinti žmonių santykį su erdvėmis. O kaip dėl kitų menininkų? Parodos kuratorė Stefania Carrozzini žada vizualių netikėtumų ir atradimų.


Grupinė paroda „Quid est veritas?“

Liepos 11 d. – rugsėjo 21 d. 2019

📍 Annka Kultys Gallery (Bethnal Green)

Kas yra tiesa? Štai kur parodos klausimas! Kiekvienas ją turime savo ir kartais laikomės įsikibę, nors visi faktai eina prieš mus. Tačiau kritiškai pasaulio suvokimą vertinantys multimedijų menininkai nebijo nulupti tiesos etikečių nuo mums įprastų reiškinių ir iš naujo ieškoti atsakymų. Filosofiškai į gyvenimą žiūrintys ir visko už gryną pinigą nepriimantys meno mylėtojai neturėtų praleisti šios parodos, mat joje kvestionuojamos įvairios mūsų gyvenimą veikiančios tiesos: dvasinė, religinė, politinė. Be to, ir pati galerija, nors ir neseniai išdygusi meno pasaulyje, jau pelnė gerą vardą. Turbūt jos įkūrėja, Šveicarijoje matematiką studijavusi Annka gerai žino, kaip apskaičiuoti sėkmės tikimybę.

16 views0 comments

Recent Posts

See All